Upplev antikens Rom med oss!

2018-06-12 | Aktuellt
Vill du få möjligheten att resa till Rom samtidigt som du läser in grundläggande behörighet för vidare studier? Om svaret på frågan är JA så kan Allmän kurs - Resa vara helt rätt utbildning för dig!

I Reseprofilen läsåret 2018/2019 kommer du att få fördjupade kunskaper om antikens Rom inom ett flertal olika ämnesområden. Du kommer även att få uppleva flera av de platser och sevärdheter som du läst om i verkligheten genom en studieresa till Rom under våren. Förutom den teoretiska biten så innehåller Reseprofilen även en projektdel där ni som klass genomför olika aktiviteter i syfte att finansiera studieresan till Rom.

 

Mer information om kursen, hur man ansöker, samt om hur det är att studera på Markaryds folkhögskola finns på vår hemsida »»

 

OBS! Det finns fortfarande några platser kvar till kursen, men skynda dig innan platserna tar slut!

 

Välkommen med din ansökan!