Förlängd ansökan till Musikteaterskolan

2024-05-02 | Aktuellt
I år har vi fått många mail om att vår audition ligger samtidigt som många andra produktioner och inte minst studentaktiviter. Där erbjuder vi nu förlängd ansökning och möjligheten att göra audition digitalt.

Antagningsproven för Musikteaterskolan, alltså audition, hålls 20-22 maj i år. Du väljer en av dagarna då du kommer till oss och gör prov i sång, dans, teater samt en intervju på Musikteaterskolan i Bjärnum. Vi vill helst att du kommer till oss och gör audition på plats men om du har mycket svårt för att komma erbjuder vi nu möjligheten att göra din audition digitalt.
 
Ansök här. Meddela oss sedan om du vill göra digital audition genom att maila info@musikteaterskolan.se. Inom några dagar får du instruktioner om hur du gör din digitala audition.
 
Se vidare instruktioner om hur audition går till här.
 
Vi ser fram emot din ansökan och önskar dig lycka till!