Platser kvar på teaterprofilen!

2020-06-23 | Aktuellt
Vad ska du göra till hösten? Kanske unna dig ett år på folkhögskola? Vi har platser kvar på vår allmänna kurs med teaterprofil.

Allmän kurs - Teater är en ettårig profilkurs som riktar sig till dig som vill arbeta med eller utveckla ett intresse inom teater. Du ges möjlighet till högskolebehörighet genom att läsa de gymnasiegemensamma ämnen du saknar, samtidigt som du fördjupar och utvecklar ditt intresse för teater.

 

Du kommer under året på Teaterprofilen att få prova olika områden inom teatern, såsom monologträning och improvisation. Du får även chansen att bygga en föreställning från steg ett; lära dig mer om din kropp, din röst och din tankeförmåga; arbeta med fantasi, textbearbetning, regi samt teatersmink och dramaturgi (pjäsens uppbyggnad). Under året har vi gästföreläsare som med sin specialitet fyller på utbudet. Du får en kurs i grundläggande skådespelarträning.

 

Du kan läsa mer om kursen och om hur det är att plugga på folkhögskola här på vår hemsida.

 

Välkommen med din ansökan! 

 

Ansök här »